Business Center Slovenia

All about business in Slovenia

Kako urediti prenos podjetja na družinskega člana?

Kako poskrbeti za prenos podjetja na družinskega člana v čim krajšem času in brez komplikacij? Katere pravne dokumente je treba urediti v ta namen in kako se sploh lotiti celotnega postopka? Če se ukvarjate s podobnimi vprašanji, vam lahko pomaga Most inštitut, kjer so zaposleni specialisti za družinska podjetja in podjetja z več lastniki, ki vam svetujejo, vas vodijo čez celoten postopek ter uredijo vse potrebno. Za vas lahko sestavijo ustrezno pogodbo ter vam svetujejo tako o pravnih kot o davčnih in vseh drugih vidikih takšnega postopka. Predvsem pa vam pomagajo pri tem, kako poskrbeti, da boste celoten postopek uredili čim hitreje in na čim bolj enostaven način.

Prenos podjetja na družinskega člana je treba urediti s pogodbo

Podjetnik, ki želi prenesti svoje podjetje na drugega člana svoje družine, mora z njim skleniti ustrezno pogodbo, s katero se formalno oziroma pravno uredi vse potrebno. Kako mora biti sestavljena takšna pogodba in kaj mora vsebovati? Takšna pogodba, ki določa prenos podjetja na družinskega člana, mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa. Pogodbo morata pri notarju podpisati tako podjetnik kot bodoči prevzemnik podjetja. Pogodba mora vsebovati:

  • vse potrebne podatke o obstoječem podjetju,
  • vrednost podjetja (pri čemer se upošteva vse njegovo premoženje, ki je razvidno iz bilanc ali drugih listin),
  • izjavo o prenosu,
  • vse pravice in obveznosti v zvezi s podjetjem.

Prav tako pa pogodba lahko vsebuje tudi soglasja, s katerimi podjetnik izrecno dovoljuje, da prevzemnik v imenu podjetja tudi po prevzemu še naprej uporablja njegovo ime in matično številko. Ko je pogodba, ki ureja prenos podjetja na družinskega člana, sklenjena in notarsko overjena, je treba to javno obelodaniti ali objaviti, nato pa mora novi prevzemnik podjetja poskrbeti še za vpis v Ajpes, podobno, kot bi bilo to treba urediti pri ustanovitvi oziroma registraciji novega podjetja.

Kako sestaviti pogodbo za prenos podjetja na družinskega člana?

Čeprav celoten postopek na prvi pogled izgleda zelo enostavno, pa se velikokrat zaplete že pri sestavi pogodbe oziroma včasih že prej, kar še posebej velja v primeru, ko gre za družinsko podjetje ali pa za podjetje z več lastniki. Slednji se med sabo ne zmorejo vedno dogovoriti o tem, kako izpeljati prenos, zato je pametno, če v ta namen najamejo zunanjega svetovalca. Prav tako pa se je tudi pri sestavi pogodbe najbolje obrniti nanj. Most inštitut bo natančno preučil vaš primer in vam pomagal sestaviti ustrezno pogodbo. S svojim strokovnim znanjem in večletnimi izkušnjami vam bodo lahko svetovali ter za vas pripravili vse potrebno, prav tako pa vam lahko pomagajo tudi pri vodenju celotnega postopka. Če imate v zvezi s tem kakršna koli vprašanja, se tako lahko vedno obrnete na njih.

Izognite se plačilu davka!

Most inštitut vam lahko svetuje tudi z davčnega vidika ter vam pomaga celoten postopek prenosa podjetja izpeljati tako, da bo ta davčno nevtralen – torej vam zanj ne bo treba plačati davka. To je namreč pri prenašanju podjetja med družinskimi člani možno pod določenimi pogoji, ki jih ureja slovenska zakonodaja s tega področja. Pri tem je pomembno, da so vsi omenjeni pogoji natančno izpolnjeni, saj se je le tako možno izogniti plačilu davka. Eden od takšnih pogojev na primer veleva, da mora podjetnik prevzemnik dejavnost podjetja opravljati še 5 let po prenosu, prav tako pa je treba izpolnjevati tudi druge pogoje, ki vam jih bo najbolje znal pojasniti

Updated: junij 7, 2024 — 7:57 dop

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Business Center Slovenia © 2017