Business Center Slovenia

All about business in Slovenia

Zdravljenje osebnih težav s psihoterapijo

psihoterapijaPsihoterapija je oblika zdravljenja osebnostnih in čustvenih težav, psihičnih motenj ter motenje prilagajanja s posebnimi tehnikami psihoterapevtske šole, ki jo izvaja psihoterapevt. Njegovo delo ni svetovanje, saj to ne sodi v opis psihoterapije. Gre za proces samospoznavanja, pri katerem je terapevt pasiven, pacient pa aktiven. Naloga terapevta je, da pacientu skozi proces pomaga odkrivati odcepljene in zanikane dele njegove psihe. Le tako namreč lahko pacient počasi prihaja v stik s samim seboj, se razbremeni negativnih občutkov in odnosov, ki so ga pripeljali v stisko ter ponovno najde smisel v svojem življenju.

Psihoterapevt in pacient morata imeti odnos, ki temelji na varnem in sočutnem odnosu, sicer pa se k psihoterapiji ne zatečejo le ljudje, ki jih mučijo motnje prehranjevanja, depresija, izgorelost, pomanjkanje motivacije, tesnoba in ostali negativni občutki. Terapevt je dobra izbira tudi za vse tiste, ki si želijo pomoč pri osebnostnemu razvoju in rasti, njegov namen je namreč v vseh primerih izboljšanje pacientovega življenja. Ko se odločate za terapevta bodite pozorni, da izberete takšnega, ki ima za opravljanje svojega dela končane potrebne programe. Veliko je namreč takšnih, ki terapije opravljajo brez tega.

psihoterapevt

Samo zdravljenje je sicer dolgotrajen in težek proces, ki poteka v različnih fazah. V začetni fazi terapevt opredeli problem, vzroke, cilje in način terapije. S pacientom se dogovori, ali bo ta obiskoval individualno ali skupinsko terapijo in kako pogosto. Ponavadi terapija poteka enkrat na teden, lahko pa tudi večkrat. Med pacientom in terapevtom se vzpostavi tudi terapevtski odnos, faza pa ponavadi traja približno štiri mesece. V srednji fazi terapevt z uporabo različnih metod vodi in usmerja proces zdravljenja. To lahko traja tudi več let. Ker je vsak pacient drugačen je točen čas nemogoče napovedati. V zadnji fazi pa poteka proces poslavljanja, ki običajno traja od tri do šest mesecev. V tem času psihoterapevt in pacient raziskujeta vzroke in probleme, ter iščeta rešitve. Pri tem se med njima vzpostavi zaupanja vreden odnos, ki je ključni dejavnik uspešne terapije.

Updated: september 20, 2016 — 9:33 dop
Business Center Slovenia © 2017